חיפוש

המעי הרגיש ובלוטת התריס והקשר בניהם. כיצד ניתן לסייע לפעילות בלוטת התריס דווקא דרך מערכת העיכול.

תופעות כגון עצירות, נפיחות כרונית, אנמיה ועייפות, עלולות לפגוע מאוד באיכות החיים שלנו. אלא שלא תמיד אנו פונים לטפל במצבים אלו מאחר ולא מדובר בבעיה אקוטית, או שהתרגלנו למצב, ולרוב לא נייחס את התסמינים הללו לבעיה בבלוטת התריס.

דנה בת ה-30 הגיעה אלי לטיפול במטרה להכנס להריון. מזה 3 שנים לא קיבלה מחזור ובבדיקות הורמונליות נראה שערכי תפקוד בלוטת התריס הם גבוליים. באופן פרדוקסלי, בדיקות הדם נראו תקינות, כולל מדד בלוטת התריס, כך שקיבלה תרופות נוגדות דכאון.

מהכרותי איתה ועם תסמיניה הבנתי שזה אינו מקור הבעיה. אמנם הדכאון קיים, אך יש סיבה עמוקה יותר למצבה.


תזונתה הייתה טובה ומגוונת, היא ניסתה לעזור לעצמה עם כל תזונה אפשרית: החל מתזונה איורוודית, מאקרוביוטיקה, טבעונות, צמחונות, דיאטות אלימינציה שונות ועוד. למרות זאת, מדדי הברזל והפריטין ומדדי הדלקת היו מעט מחוץ לטווח, ומשום מה לא בדקו לה בדיקת נוגדנים ל"האשימוטו" - מחלה אוטואימונית הפוגעת בבלוטה ויוצרת תת תריסיות (הגוף תוקף את עצמו).

חשיבות הורמון ה-טי3 בגוף היא קריטית על מנת ליצור תפקוד תאי. ניתן לייחס זאת לאלמנט האש: אם אין אש בגוף, התהליכים איטיים, אין יכולת התמרה ושריפה תאית, כתוצאה מכך נראה תסמינים במערכת העיכול כגון עצירות, אין מספיק חומר לתפקוד המוח - מה שיוביל לדכאון, העור יהיה יבש יותר, תחושת קור, כאבי שרירים ועוד.


בראייה פונקציונלית – מהם הגורמים למחלה אוטואימונית?

  • נטייה גנטית

  • גורמים סביבתיים (מזון, חשיפה לרעלים, טפילים, וירוסים)

  • חדירות מעיים/מעי דליף - מה שלא אמור לחדור למערכת הדם (מעין מסננת)

  • מצב רגשי

הרפואה הפונקציונלית מסתכלת על הגורם השורשי המוביל לתסמינים ובעיות וכך פותרת את הדברים מהשורש.

מעי דולף-חדיר, מצב שנוצרו פתחים/חורים כתוצאה מפתוגנים - חומציות בדם ובקיבה או תת חומציות, לקיבה אין כוח להגן ולפרק את המזון. מצב זה עלול להתרחש כתוצאה מלקיחת תרופות כגון אדוויל ונורופן לאורך זמן או סטרס. אלו יוצרים חסימה בצמתים, טפילים, וירוסים ומזון לא מפורק נכנסים לזרם הדם ואז מערכת הדם פוגשת אותם ומתחילה לתקוף. קזאין וגלוטן לא מתעכלים טוב וכך נוצרת התקפה על המערכת החיסונית.


ישנו מחקר פורץ דרך, העוסק בקשר בין האשימוטו וגלוטן. המחקר מסביר את תופעת המעי הדליף, אותם חומרים אלרגנים החודרים לזרם הדם בגלל עיכול לא תקין של גלוטן.

במחקר שהתבצע על שתי קבוצות נשים עם תת פעילות של בלוטת התריס, קבוצה אחת אכלה מזון ללא גלוטן והשניה עם גלוטן. צפיה במדדים הראתה שינוי לטובה בקבוצת נטולת הגלוטן גם מבחינת ה TSH וגם ברמות הויטמין די, שבאופן מפתיע עלו.

מסקנת המחקר שעבור הבלוטה יש להמנע מצריכת מזונות המכילים גלוטן.


הורדתי לדנה קזאין, גלוטן וסויה מהתפריט למשך חודשיים והתוצאות היו מדהימות: ה TSH הגיע למדד הרצוי, הורדת הגלוטן הייתה כנראה משמעותית מאחר ורמת הנוגדנים ירדה לחצי, תסמיני העייפות, הכבדות, הנפיחות נעלמו ומצב העור השתפר פלאים.


אז מה הייתה האסטרטגיה הטיפולית?

הפחתה והרגעת המערכת החיסונית, הפחתת דלקתיות (מאחר ויש דלקת תמידית), שיקום מערכת העיכול - בהתבססות על כיצד לשקם את העיכול בתוספת תזונה תומכת המבוססת למצבי מעי רגיז, מחזקת מיקרוביום, משקמת ריריות מעיים, ואז ניתן לחיות בבריאות מיטבית. גם אם יש עדיין ברקע האשימוטו.

כמות גדולה של ירקות - חלק גדול מהתפריט, 9 מנות עלים ירוקים ליום. במידה ואין יכולת לעכל כמות זו, ניתן לצרוך ירקות אפויים, מוקפצים ומבושלים.

מזונות כבושים - לשיקום מיקרוביום, מזון פעיל וחי. 2 סוגי מזונות - מרק עצמות, עוף או דגים. בציר הזה אני מאפשרת לגוף לקבל זמינות של גלוקוזמינים קולגן נוטריאנטים, המשקמים את ריריות המעיים. ניתן לטפל בדפנות המעי גם דרך הצמחים.

קולגן הינו אנטיאייג'ינג מופלא, שעוזר גם לרקמות החיבור וגם לעור ,לציפורניים, לשיער, זהו מזון מרפא. מזון ג'לטיני כגון רגל קרושה ובשר שבושל לאורך זמן, ציר דגים וחלבונים בבישול ארוך יתמכו בשיקום מערכת העיכול. לצמחונים ניתן קולגן באבקה.


לאחר שלושה חודשים דנה קיבלה מחזור וזמן לא רב אח"כ נכנסה להריון המיוחל.

תמכתי בה גם עם דיקור סיני הפונה לתמיכה ועידוד התנועה והאש בגוף.

מקרה זה כמובן מראה את חשיבות האבחנה והתזונה, כאשר לרפואה הקונבנציונלית אין את המענה ובמקרה זה לא תספיק רק תרופת האלטרוקסין/יוטרוקס.